Montáž klimatizácie do 7 dní - VOĽNÉ TERMÍNY
Open
X

Trocha teórie.

Trocha teórie

 • Klímu si kúpte v špecializovanej predajni.
 • Nezabudnite sa informovať o záruke a servise klimatizačného zariadenia
 • Upozornite priateľov, známych, aby nekupovali klímy v obchodných domoch!
 • Čítajte ďalej a dozviete sa, na čo ani jeden interentový alebo obchodný dom nemyslel.

 

Leto je predo dvermi a pri spomienke na minulé, určite rozmýšľate nad kúpou klímy. Nie je ale jedno, na koho sa v takomto prípade obrátite.

Väčšina z nás – možno aj Vy – si myslí, že výhodný nákup sa dá vybaviť len vo veľkých obchodných domoch, hypermarketoch atď. Akcie na letákoch sú veľkým lákadlom, hlavne z hľadiska ceny. Pravdou je, že klímy sú síce lacné, ale nízka cena nie je vždy zárukou dobrej kvality a služieb.

Problémom pri takýchto nákupoch je, že pri otázke, ktorú klímu si mám vybrať, je viac než pravdepodobné, že predavač, ktorý Vás obslúži Vám nevie odborne poradiť, ktoré sú hlavné faktory pri výbere klímy. A nakoniec si kúpite klímu, lebo bola „lacná a v akcii“ a za tú cenu sa to predsa oplatí… Lenže ako každý spotrebič, ktorý používate aj klíma potrebuje svoj servis, opravu atď. Vravíte si, ale veď aj na tieto klímy je záruka 2 roky, tak potom čoho sa obávať. V prípade chyby alebo vady mi predsa klímu opravia. Je to veľmi jednoduchá vec, ktorá v skutočnosti vyzerá trochu inak.

 • Hlavným faktorom je, že ste si kúpili, len klímu ako spotrebič, ale nie klímu, ktorá je pre Vás optimálna. Bohužiaľ politika predaja obchodných reťazcov je trochu iná ako v špecializovaných predajniach. V hypermarkete ste spotrebiteľ ako každý iný, ale v špecializovanej predajni ste zákazník. Vy si poviete a určíte parametre a my Vám vieme ponúknuť ideálne riešenia, z ktorých si Vy vyberiete. V obchodných reťazcoch je tovar vyložený v regáloch, t.j. je tovar a Vy si ho kúpite alebo nie. Nikto Vám nevie poradiť, či kupujete dobre.
 • Popri neodbornosti, ďalším faktorom je aj údržba a servis klímy. Dovozca dovezie klimatizačné zariadenie, ktoré Vy kúpite a necháte si ho namontovať odborníkmi. V prípade vady alebo nefunkčnosti klímy sa obrátite na dovozcu, hypermarket alebo na montážnu firmu? Začnete od prvého a skončíte u posledného, ale klímu zadarmo opravenú mať nebudete, aj keď je v záruke. Montážna firma Vám chybu nájde, príp. vymení chybnú súčiastku, ak ju vie zohnať, ale nie zadarmo. Výhovorkou bude, že ste si nekúpili vhodné zariadenie. Pri montáži ste totiž platili len za montáž a nie za servis v záruke. Povie Vám, že ste si mali kúpiť klímu u neho, u odborníka, ktorý na svoj tovar dáva garanciu a teda aj bezplatný záručný servis. Ak sa obrátite na obchodný reťacez, odporučia Vás priamo na dovozcu, ale ten poskytuje záruku len na súčiastky. Zaujímavá situácia.
 • Ak nad tým porozmýšľate, čo Vás stojí taká návšteva v špecializovanej predajni? Vôbec nič, naopak, získate tým lepší prehľad o klímach a hlavne tá klíma bude taká, akú potrebujete. Firma Vám klímu namontuje a v prípade poruchy alebo iného problému zavoláte alebo pošlete email, popíšete aký je problém so zariadením a záruka je plnohodnotná.
 • Určite aj medzi špecializovanými predajňami sú rozdiely, ale je to oveľa lepšie rozhodnutie ako si kúpiť klímu v obchodnom dome. Ste v kontakte len s jednou firmou, u ktorej vybavíte všetko a nemusíte zháňať niekoho, kto by bol ochotný Vám klímu opraviť. Aj ich záujmom je predávať klímy, na ktoré nie sú časté reklamácie. Reťazcom je to jedno, pretože nie sú povinné vykonávať opravy. Ich cieľom je predať čo najviac tovaru, v tomto prípade klím, v čo najkratšom čase, kým špecializované predajne Vám pomôžu pri výbere klímy. Koho by ste si vybrali Vy? Technického predavača alebo odborného poradcu?
Čo je pravdy na tom, že na každých 10 m2 je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu? Jedine to, že si vieme veľmi jednoducho vypočítať, aký výkon má mať klíma. Kladiete si otázku, na čo sa týmto zaoberať? Z jednoduchého dôvodu: vyššie uvedený vzorec slúži len ako orientačná, ale nie presná hodnota.

Výkon klímy totiž nezávisí len od plochy miestnosti, kam ju chceme namontovať. Na výkon vplývajú aj iné parametre ako poloha izby, počet elektrospotrebičov v miestnosti (napr. v kuchyni sporák, el. rúra atď.), plocha okien a iné. Tých pár minút navyše určite stojí za to, aby ste mali doma klímu s výkonom, aký potrebujete.

 • Klíma s menším výkonom nedokáže schladiť miestnosť alebo len veľmi ťažko, čo spôsobuje vyššiu spotrebu.
 • Klíma s väčším výkonom, než potrebujete, má tiež vyššiu spotrebu, a naviac je tu aj riziko prípadného prechladnutia.
Klimatizácia bez invertera – teplota v klimatizovanej miestnosti je regulovaná vypínaním a zapínaním riadiaceho agregátu. Klimatizačná jednotka sa samočinne zapne pri náraste teploty v miestnosti nad určitú kritickú hranicu a vypne pri poklese teploty pod určitú hodnotu. Častým zapínaním chladiaceho agregátu okrem nadmerného opotrebenia spôsobujeme aj nárazový odber prúdu až 8x vyšší ako je bežný prevádzkový odber systému. Teplota v miestnosti je navyše kolísavá, čo neprispieva k pohodliu jej obyvateľov.
Výhody: nižšia cena klimatizácie
Nevýhody: vyššia spotreba el. energie

Klimatizácia s inverterom – kompresor beží stále s plynulo regulovaným výkonom, ktorý sa automaticky prispôsobuje teplote vzduchu v miestnosti (nedochádza k vypnutiu kompresora, len sa menia jeho otáčky). Tepelný komfort v miestnosti je štandardný, plynulou prevádzkou sa znižuje spotreba energie aj hlučnosť.
Výhody: nižšia spotreba el. energie ( až o 40% )
Nevýhody: vyššia cena klimatizácie

Pri prechode zvonku, kde je teplota často nad 30 stupňov, do klimatizovaných 18 stupňov a zase naopak, telo zažíva doslova teplotný šok. Z náhleho ochladenia nám hrozia „seknutá“ chrbtica, bolesti kĺbov, zápaly hrdla, dýchacích ciest, zubov.
 • Teplota vnútorných priestorov by oproti vonkajšej teplote nemala byť nižšia o viac než 6 až 8 stupňov.
 • Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu. Ak odchádzate z budovy do horúčavy, počkajte aspoň päť minút na chodbe alebo vo vestibule, kde je teplota o niečo vyššia. Šok po opustení budovy nebude taký veľký. Pred odchodom von sa poriadne napite – najlepšie nechladnej minerálky.
 • Ak prichádzate zvonku do klimatizovanej miestnosti, kde je chladnejšie, ako sa odporúča, majte prichystaný sveter a ponožky.
 • Aj keď máte klimatizáciu, vetrajte aspoň dvakrát denne, ak to dovolí systém okien. Nie všetky klimatizačné systémy majú filtre, niektoré vzduch iba ochladzujú. Dýchate vlastne stále ten istý vzduch.
Udržiavanie čistoty v klimatizačných zariadeniach je mimoriadne dôležité. Inak sa stávajú zásobárňou prachu, plesní a iných mikroorganizmov, ktoré rozvádzané vzduchom môžu spôsobovať najrôznejšie zdravotné problémy. Pri nesprávnom nastavení vyčistenej klimatizácie (najmä v lete) zasa hrozia ochorenia dýchacích ciest, opuchy slizníc nosa a reumatizmus.

Objednajte si preventívny servis klimatizácie