Využite bezkonkurenčné ceny klimatizácií za MIMOSEZÓNNE ZĽAVY
Open
X

Ecodan.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

  • 1. Ecodan – originálné systémové riešenia
  • 2. Individuálné riešenia
Ecodan Next Generation

1.Ecodan Next Generation – nový úsporný systém

Systémové riešenia vykurovania a ohrevu vody

Mitsubishi Electric ponúka širokú ponuku kompletných systémových riešení tepelných čerpadiel, ktoré sa skladajú z vonkajšej jednotky a vnútorného hydraulického modulu. Pomocou kompletného systémového riešenia tepelného čerpadla sa inštalácia výrazne zjednodušuje.

Nové vnútorné moduly je možné pripojiť k vonkajším jednotkám Zubadan a Power Inverter. Vnútorné hydroboxy sa delia na verziu so vstavaným 200 litrovým nerezovým zásobníkom a verziu s možnosťou pripojenia externého zásobníka vody. Tieto moduly obsahujú kompletný riadiaci systém a hydraulické komponenty.

Nový kompletný katalóg TČ 2013 DE

Video z inštalácie systému Zubadan + Ecodan kliknite tu

hydrobox

 

Zobrazenie inštalácie vonkajšej jednotky hydrobox

Ecodan prospekt

Video – Ecodan next generation kliknite tu

Ecodan Next Generation – systém ktorý ponúka radu možností

    • Technológia pre ohrev teplej vody – Jednotka so vstavaným zásobníkom je vybavená patentovanou technológiou špirálového zásobníka pre optimalizáciu ohrevu teplej vody.
    • Frekvenčné riadenie (Inverter) – Kompresor a ventilátor majú plynule regulovateľné otáčky, to znamená že tepelné čerpadlo sa vždy prispôsobí aktuálnej potrebe tepla.Vďaka frekvenčnému meniču sa znižuje počet štartov a vypnutí kompresora a tým sa predlžuje jeho životnosť. Tepelné čerpadlo pracuje iba na taký výkon, aký je momentálne potrebný.
    • Garantovaná oblasť vykurovania do teploty – 25°C – Tepelné čerpadlá Zubadan garantujú vykurovanie až do vonkajšej teploty – 25°C pri ktorej ešte dosahujú 75% svojho nominálneho výkonu bez použitia elektrického dohrevu.
    • Možnosť pripojenia solárných kolektorov – Zásobník teplej vody, u odpovedajúcej jednotky typu Cylinder, je vybavená výmenníkom pre pripojenie systému solárných kolektorov.

Modul s integrovaným 200 L nerezovým zásobníkom

Vnútri hydraulického modulu sú integrované všetky potrebné súčasti pre rýchlu a jednoduchú inštaláciu. Súčasťou je už užívateľsky príjemné ovládanie pre nastavenie vykurovacích kriviek, teploty zásobníka teplej pitnej vody, týždenný program a pod. Regulačná elektronika je integrovaná do predného krycieho panelu vnútorného modulu. Vďaka tejto plnohodnotné reguláciu tepelného čerpadla nie je potrebná inštalácia žiadnej ďalšej externej elektroniky. K energeticky úspornej distribúcií tepla je už obsiahnuté vo vnútornom module vysoko účinné obehové čerpadlo s energetickou triedou A. O prednostnú prípravu teplej vody sa stará integrovaný 3-cestný ventil. Ako záložný zdroj tepla je tu elektrická vykurovacia patróna pre možnosť bivalentnej prevádzky, alebo len ako záloha, prípadne pre prevenciu proti vzniku baktériám legionely. Vďaka kompaktným rozmerom sa dá vnútorný modul veľmi ľahko umiestniť kdekoľvek vo vnútornom priestore vykurovaného objektu bez toho, aby zaberal veľa miesta. Modul s integrovaným 200 L nerezovým zásobníkom

Modul bez zásobníka TUV

Vnútorný hydraulický modul bez integrovaného zásobníka, ponúka navyše možnosť pripojenia pomocou externého 3-cestného prepínacieho ventilu, ľubovoľný voliteľný zásobník pre tepelné čerpadlá podľa individuálnych požiadaviek zákazníka. Modul bez zásobníka TUV

2. Individuálné riešenia

       • A: Zapojenie s akumulačnou nádobou
       • B: Zapojenie s doskovým výmenníkom

A. Priame zapojenie tepelného čerpadla do akumulačnej nádoby

Unikátne možnosti kombinácie tepelného čerpadla a iných zdrojov

Chladivové potrubie tepelného čerpadla je priamo zapojené do akumulačnej nádoby. Nie je tu použitý doskový výmenník ale priamo medenný trubkový výmennník inštalovaný v nádobe.

Chladivové potrubie tepelného čerpadla je priamo zapojené do akumulačnej nádoby. Nie je tu použitý doskový výmenník ale priamo medenný trubkový výmennník inštalovaný v nádobe.

Všetko v jednej nádobe – jednoducho a ekonomicky

Unikátne možnosti kombinácie tepelného čerpadla a iných zdrojov

Akumulačná nádoba vďaka svojej výške pracuje na princípe tepelného vrstvenia vody

Do nádoby je možné pripojiť

           • tepelné čerpadlo vzduch-voda
           • solárne panely
           • kotol na tuhé palivo
           • krb
           • elektrickú vložku

 

FUNKCIA TEPELNÉHO ČERPADLA:

Výparníkom TČ sa odoberá zo vzduchu energia za pomoci chladiva, ktoré pri stlačení kompresorom zvýši svoju teplotu až na cca 80 – 90 ° C. Horúce chladivo je vedené z vonkajšej jednotky do akumulačnej nádoby, kde za pomoci trubkového výmenníka odovzdá energiu vykurovacej vode. Následne sa vracia skondenzované do tepelného čerpadla a cez expanzný ventil a kompresor sa cyklus opakuje. Za pomoci elektroniky tepelné čerpadlo udržuje teplotu v akumulačnej nádrži podľa zadaných požiadaviek užívateľa alebo nastavenej ekvitermickej regulácie..
FUNKCIA AKUMULAČNEJ NÁDOBY:

Akumulačná nádoba pracuje na princípe vrstvenia vody a je vyvinutá špeciálne pre komunikáciu s tepelnými čerpadlami. Akumulačná nádrž je imaginárne delené na spodnú a hornú časť.

Spodná časť:pracuje s vykurovacou vodou v rozmedzí 25 – 55 ° C. Možno do nej napojiť radiátory, podlahové kúrenie, vyhrievanie bazéna a pod. V prípade solárnych panelov sa tu inštaluje solárný výmenník.

Horná časť:je určená na prietokovému ohrevu teplej vody a teplota vody sa tu pohybuje cca 50 – 70 ° C. V prípade kombinácie tepelného čerpadla s krbom, alebo kotlom sa tu môžu vpúšťať aj vyššie teploty vykurovacej vody. V hornej časti nádrže je nainštalovaná elektrická špirála slúžiaca na dohrev teplej vody pri veľkých odberoch. Táto vykurovacia špirála taktiež môže slúžiť ako záložný zdroj. .

A: Jednoduché zapojenie – kúrenie alebo chladenie

Ideálná cenovo dostupná kombinacia pre vykurovanie TČ. Na systém je možné napojit aj iné zdroje ako krb, kotel a pod. Z akumulačnej nádoby môžete odoberať vykurovaciu vodu pre radiátory, podlahové vykurovanie, fancoily prípadne ohrievať bazén. Výstup v hornej části je riadený podľa ekvitermickej regulácie.

Jednoduché zapojenie - kúrenie alebo chladenie

 

B: Štandardné zapojenie – vykurovanie a ohrev teplej vody

Exkluzívny systém kúrenia s ohrevom vody prietokovým výmenníkom. Horúca para ohrieva hornú cast akumulácie urcenú pre ohrev TUV až na 60-70° C a zo stredu nádrže sa odoberá voda pre vykurovanie podla požiadavky ekvitermickej regulácie. Možnost napojenia rôznych zdrojov. Vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie.
Štandardné zapojenie - vykurovanie a ohrev teplej vody

C: Zapojenie so solárom

Maximálne ekonomický systém kúrenia vrátane ohrevu TUV prietokovým spôsobom rovnako ako varianta B. Avšak naviac so solárným systémom pre ohrev TUV a dokurovanie. Solárny systém zohrieva vodu v nádobe ktorá slúži jednak pre ohrev teplej vody ale aj na vykurovanie. V prechodných obdobiach a v slnecných zimných dnoch môžete solárnym systémom velmi ekonomicky vykurovať.
Zapojenie so solárom

Zapojenie viacerých tepelných čerpadiel

Pri požiadavke na väčšie výkony dokážeme napojiť dva kondenzátory pre tepelné čerpadlá do jednej akumulačnej nádoby. Takýmto spôsobom šetríme priestor v strojovni aj investičné náklady na technológiu.
Zapojenie viacerých tepelných čerpadiel

 

 

Hlavné výhody použitia multivalentnej akumulačnej nádoby

Hlavné výhody použitia multivalentnej akumulačnej nádoby
Priame napojenie tepelného čerpadla!

V nádobe je použitý špeciálny výmenník (kondenzátor) pre priame pripojenie chladiva z tepelného čerpadla. Vďaka tomuto zapojeniu vieme maximálne využiť efektivitu tepelného čerpadla. Horúce pary z výtlaku kompresora odovzdávajú energiu priamo vykurovacej vode v akumulačnej nádobe. V hornej časti môžu teploty dosahovať 60 až 70°C vďaka priamemu výtlaku horúcich pár z kompresora. Vo výmenníku v spodnej časti nádoby chladivo skondenzuje a ide naspäť do vonkajšej jednotky tepelného čerpadla.

Vždy čerstvá voda!

Teplá voda je riešená prietokom cez výmenník v hornej casti nádoby kde je voda najteplejšia. Vdaka tomuto spôsobu ohrevu vody nehrozí riziko baktérie legionela a voda je vždy cerstvá.

Solárny systém pre ohrev vody aj pre vykurovanie!

Nádoba obsahuje výmenník pre napojenie solárneho systému. Pri tomto unikátnom zapojení docielime že solárny systém bude slúžit aj na podporu vykurovania. Solárny systém zohrieva vodu v nádobe ktorá slúži jednak pre ohrev teplej vody ale aj na vykurovanie. V prechodných obdobiach a v slnecných zimných dňoch môžete solárnym systémom velmi ekonomicky vykurovat.

Všetko v jednej nádobe!

Pri použití nádoby tohto typu máme vstupy zo všetkých zdrojov naakumulované v jednej nádobe odkal sa pripájame na vykurovací systém a odber teplej vody. Pôdorysne stačí pre celú strojovňu menšia miestnosť alebo čast garáže alebo práčovne.B. Systém vzduch-voda s doskovým výmenníkom

Tepelné čerpadlo odovzdáva energiu z chladiva do vykurovacieho systému pomocou doskového výmenníka. Chladivo vo výmenníku skondenzuje, odovzdá energiu vode ktorá je pomocou obehového čerpadla dopravovaná k spotrebičom. Pri bežných aplikáciach sú najbežnejšie spotrebiče ohrev teplej vody a okruhy vykurovania.

Pre zrýchlenie montáže sa používajú kompaktné montážné sady tzv. hydroboxy. Hydrobox obsahuje výmenník, čerpadlo, ventily a príslušenstvo pre napojenie na vykurovací systém.

Schéma UNI – vykurovanie, chladenie a ohrev teplej vodySchéma UNI - vykurovanie, chladenie a ohrev teplej vody

Popis zapojenia s doskovým výmenníkom

Tepelné cerpadlo pracuje s dvoma režimami – ohrev teplej vody (teplota ohrevnej vody cca 55°C) a vykurovanie do podlahovky alebo radiátorov (teplota vody ekvitermická cca 35°C). Na výstupe vody z výmenníka je za čerpadlom trojcestný ventil ktorý prepína vodu buď do TUV alebo podlahovky. Vonkajšia jednotka má v sebe čidlo vonkajšej teploty na základe ktorého vyrába ekvitermickú vodu hneď z výstupu výmenníka. TČ ohrieva TUV v nepriamoohrevnom zásobníku cez teplovýmenné plochy.

Pri požiadavke na chladenie sa do potrubia za anuloidom vradí trojcestný rozdelovací ventil a pustí chladnú vodu do ohruhu chladenia (fancoily, chladiace stropy) prípadne teplú vodu do daľšieho ohruhu kúrenia. Ovládanie chladenia/kúrenia je pomocou termostatu fancoilov.

Vlastnosti tepelných čerpadiel Mitsubishi Electric

 • Ekvitermická regulácia – Zabezpečuje že teplota vykurovacej vody bude riadená podľa vonkajšej teploty, tým zaručíme maximálnu efektivitu vykurovacieho systému, lebo TČ bude vyrábať vodu s čo najnižšou teplotou a vtedy dosahuje najlepšie hodnoty COP .
 • Frekvenčné riadenie (Inverter) – Kompresor a ventilátor majú plynule regulovateľné otáčky, to znamená že tepelné čerpadlo sa vždy prispôsobí aktuálnej potrebe tepla.Vďaka frekvenčnému meniču sa znižuje počet štartov a vypnutí kompresora a tým sa predlžuje jeho životnosť. Tepelné čerpadlo pracuje iba na taký výkon, aký je momentálne potrebný.
 • Garantovaná oblasť vykurovania do teploty – 25°C – Tepelné čerpadlá Zubadan garantujú vykurovanie až do vonkajšej teploty – 25°C pri ktorej ešte dosahujú 75% svojho nominálneho výkonu bez použitia elektrického dohrevu.
 • Vykurovanie aj chladenie – Tepelné čerpadá Mitsubishi Electric umožňujú vykurovanie aj chladenie, takže jedným zariadením vieme celoročne garantovať správnu teplotu v priestore.